Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitray Antikçağ’da biliniyordu.Vitray kullanımı büyük bir olasılıkla,cam üretiminin çok eski olduğu Doğu Akdeniz ‘den gelir.Pompei ve Herculanum, Alesia,Strasbourg,Mainz, Trier ve Roma’da ele geçen parçalardan,vitrayın İ.Ö.İ yy.’dan beri kullanıldığı anlaşılmıştır.O dönemde kalın ve nispeten küçük boyutlu olan camlar,bronz,mermer,yalancı mermer ya da tahta çerçevelere konurdu. Kilise Babaları yazılarında ilk Hıristiyan kiliselerindeki bu yarı saydam süsleri betimlemiştir.(Lactantius,aziz Hieronymus, Prudentius).Vitray tekniği özellikle Bizans’ta büyük ölçüde gelişti.(Paulos Silentiarios ‘un, İstanbul’daki Ayasofya’yı süsleyen renkli camlar üzerine üzerine metinleri).V-VI yy.dan başlayarak İtalya (Roma ve Ravenna) ve Galya’da da (Gregoire,deTours’un tanıklığına göre) vitray kullanıldı.Araplar bu tekniği VII.yy.da Bizanslı’lardan aldılar.Merovenjenler döneminde kurşun çubuklardan yapılmış çerçevelerin kullanıldığı sanılmaktadır.

En eski boyalı vitray örnekleri Almanya’da ele geçirilmiştir. IX. ya da X,yy.a ait olduğu sanılan biri

Lorsch’ta (Hessen), diğeri Magdeburg’da bulunmuş iki erkek başı. Aynı dönemde,Werden’de (Rhein-land-Westfalen), Dijon’daki St-Benigne Kilisesi’nde ve Reims Katedrali’nde konulu vitraylar vardır.Camlar kurşunla çevrelenmiş, bütün kalınlığınca renklendirilmiş ve birkaç grizay tabakasıyla boyanmıştır.Keşiş Theophilus’un Diversarum Artium Schedula adlı incelemesi sayesinde XII. yy.daki vitray tekniği iyi bilinmektedir. Bitkisel küllerden çıkarılmış potas ve ırmak kumu karıştırılarak elde edilen cam, silindir biçiminde üfleniyor metal oksitlerle renklendiriliyordu. Genellikle bu camlar, ışığı dağıtan hava kabarcıklarıyla dolu, eğri büğrükatmanlardan oluşuyordu(ortalama 3-5 mm.). Daha sonra bunlar, ateşte kızdırılmış demirle kesiliyor ve kurşun döküm çubuklarla çevriliyordu.

Almanya (Augsburg, soest), Avusturya(Klagenfurt), İsviçre (Flums), İngiltere(York,Cant Bury) ve özellikle Fransa’da ,XII. y.y.dan kalma birçok vitray vardır. Le Mans ve Poitiers (Çarmıha geriliş, 1170 ‘e doğru ) katetralerinde, Angers ,Vendome vb.de o dönemin minyatür ve duvar resimlerini anımsatan roman üslubundaki vitraylar bulunmaktadır.Fransa’da Saint-Denis manastır’nın XII.yy. ortalarında büyük bir vitray üretim merkezi olduğu sanılmaktadır.

Louis Comfort Tiffany:

Amerikalı tasarımcı (18 Şubat 1848 doğumlu New York, uluslararası biri olarak tanınan Amerikalı ressam, usta, hayırsever, dekoratör, tasarımcı ve, NY, 17 Ocak 1933,New York, NY ABD-öldü,) büyük güçleri Art Nouveau önemli katkılarda tarzı, sanat cam yapımı olan.

Ünlü kuyumcu oğlu Charles Lewis Tiffany, Louis Amerikalı ressam altında çalışmış George Inness ve Samuel Colman ve aynı zamanda Paris’te anlatı konularda ressam olarak eğitilmiş. O da Fas ziyareti etkilendiğini onun büyük eserlerinden bazıları açıktır. Amerika Birleşik Devletleri geri dönersek, o tanınmış ressam ve Tasarım, New York National Academy of bir ortak haline geldi; Daha sonra o gibi sanatçılarla, 1877 yılında, organize ederek Akademi’nin muhafazakârlık tepki John La Farge ve Augustus Saint-Gaudens, Amerikalı Sanatçılar Derneği.

Ile Tiffany’nin deneyleri vitray 1890’larda göre üç yıl sonra Queens, NY Corona de kendi camcılığının fabrikasının kurulmasına yol açtı 1875 yılında başlamış, o bir lider olan cam boyama benzersiz araçlarla deney, yapımcı. O Favrile, Latince faber (“usta”) bir neologism adında cam uluslararası ünlü oldu. Favrile , yanardöner ve serbest biçimli bazen bronzelike alaşımları ve diğer metaller ile bir araya getirilmiştir; Bu tür örnekler, bazı “, LCT” “LC Tiffany” veya imzalı 1890-1915 yaygın popülerlik zevk ve 1960’larda tekrar canlandı edildi. Onun Favrile cam, özellikle yeni bir moda yarattı orta Avrupa’da, yurt dışında takdir edildi.

Zengin Yeni Yorklular hizmet Tiffany Cam ve Dekorasyon Şirketi olarak bilinen bir dekorasyon firması, kuran Tiffany ABD Pres tarafından görevlendirildi. Chester A. Arthur Beyaz Saray, Washington, DC’de resepsiyon salonları şeklini değiştirmek için, kendisi için o giriş salonunda büyük vitray ekran yarattı. O Chicago Dünyanın Kolomb Exposition (1893) için kilise ve St. John New York İlahi Katedrali yüksek sunak tasarlanmış.

1889 Paris Sergisi’nde parlak Fransız Art Nouveau tasarımcı Emile Galle cam ekran ile boğulmuş, Tiffany üfleme cam ilgilenmeye başladı. 1896 itibaren 1900 yılları nefis Favrile cam çok miktarda üretilen, gizemli ve izlenimci etkileri elde birçok parça; Onun yenilikler onu Art Nouveau akımının lideri yaptı.

Tiffany firması o lambalar, takı, seramik, ve bibloların içine cesaret sonra, 1900 yılında Tiffany Studios olarak yeniden düzenlenmiştir. 1911 yılında yaptığı önemli başarıları-Bir Palacio de Bellas Artes, Mexico City için devasa cam perdesi birini yarattı. Babası gibi, Louis Lejyoneri bir şövalye vardı; o da Ulusal Güzel Sanatlar Derneği (Paris) ve Güzel Sanatlar İmparatorluk Derneği (Tokyo) bir onur üyesi oldu. 1919 yılında onun lüks Sanat Öğrencileri için Louis Comfort Tiffany Vakfı’nı kurdu ve kutladı Long Island 1946 yılında burs fon sağlamak üzere satıldı (o toplam tasarlanmış olan) gayrimenkul.

Louis Comfort Tiffany Vitray Çalışmaları;

 

KAYNAK: BÜYÜK MEYDAN LARUSSE

BASKI:GE-PA BASIM SAN.TİC.AŞ

LİGRAİRİE LARUSSE (1985)

GELİŞİM YAYINLARI AŞ. (1986)

LEVENT – İSTANBUL

KAYNAK:ENCYCLOPAEDIA BRITANNICA

YAZAN:BRITANNICA ANSİKLOPEDİ EDİTÖRLERİ

SON GÜNCELLEME 2014/08/2010

2015 BRITANNICA ANSİKLOPEDİSİ,INC.